Amerikaanse aandelen, dag-RSI onder 30|per volatiliteit
ENTRIQ-backtest, 100 Amerikaanse aandelen, daggrafiek (5–56 jaar): kopen bij RSI onder 30. Gemiddeld resultaat, gemiddeld verlies en MAE per ATR-volatiliteit.
Dit zijn de resultaten van een backtest van 100 aandelen in ENTRIQ (afhankelijk van het aandeel 5 tot 56 jaar aan data) (Dataset v2.0). Het totaalbeeld van kopen als de RSI onder 30 zakt, staat in Kopen bij RSI onder 30|backtest van 3 uitstapvarianten. Dit artikel gaat dieper in op de resultaten per volatiliteitscategorie.
Hoe de volatiliteitscategorieën worden gedefinieerd
Ook bij dezelfde voorwaarde "RSI onder 30" is de spreiding van de koersbewegingen na de instap totaal anders bij een aandeel dat rustig beweegt dan bij een aandeel dat heftig beweegt. In deze backtest is ATR(14) gedeeld door de slotkoers (ATR(14)/slotkoers, een relatieve maatstaf waarbij de ATR door de aandelenkoers wordt gedeeld) gebruikt als maatstaf voor de volatiliteit.
De categorieën zijn als volgt gedefinieerd.
- Hoge volatiliteit: ATR(14)/slotkoers behoort tot de hoogste 20% van alle waarden over de volledige historie van het aandeel
- Lage volatiliteit: ATR(14)/slotkoers behoort tot de laagste 20% van alle waarden over de volledige historie van het aandeel
- Normale volatiliteit: de overige middelste 60%
In plaats van absolute ATR-niveaus tussen aandelen te vergelijken, zijn de categorieën gebaseerd op de relatieve positie binnen hetzelfde aandeel. Hoge volatiliteit betekent dus "periodes waarin het aandeel meer beweegt dan gebruikelijk voor dat aandeel", en lage volatiliteit "periodes waarin het aandeel rustiger is dan gebruikelijk voor dat aandeel".
Testvoorwaarden
- Aandelenuniversum: 100 Amerikaanse aandelen uit de huidige samenstelling van de S&P 500, geselecteerd op hoogste marktkapitalisatie met maximaal 15 aandelen per sector
- Timeframe: daggrafiek (gecorrigeerd voor aandelensplitsingen)
- RSI-instelling: periode 14, Wilder-smoothing
- Instap: kopen tegen de openingskoers van de volgende handelsdag nadat de RSI(14) onder 30 is gezakt. Nieuwe signalen in hetzelfde aandeel worden overgeslagen zolang er een positie openstaat
De uitstap is vergeleken aan de hand van 3 varianten.
- Variant A (RSI terug naar 50): uitstappen tegen de openingskoers van de volgende handelsdag nadat de RSI is teruggekeerd naar 50 of hoger (wordt dat niveau niet bereikt, dan uitstappen tegen de slotkoers op de 60e handelsdag). Geen stop-loss
- Variant B (10 handelsdagen): uitstappen tegen de slotkoers op de 10e handelsdag na de instap. Geen stop-loss
- Variant C (stop-loss 5%): stop-loss bij -5%. Wordt de stop niet geraakt, dan uitstappen tegen de slotkoers op de 10e handelsdag. Opent het aandeel met een neerwaartse koerskloof, dan wordt de order tegen die openingskoers uitgevoerd, waardoor het verlies van één trade groter kan zijn dan -5%
Over survivorship bias: deze test gebruikt de huidige samenstelling van de S&P 500. Aandelen die in het verleden van de beurs zijn gehaald of uit de index zijn verwijderd, zijn niet meegenomen, waardoor de resultaten mogelijk wat gunstiger uitvallen.
Resultaten per volatiliteit
Variant A (RSI terug naar 50, geen stop-loss)
| Categorie | N | Aandeel trades gesloten met winst | Gemiddeld resultaat | Gemiddeld verlies | Mediaan MAE | Grootste verlies |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hoge volatiliteit | 1,764 | 70.7% | +3.33% | -12.00% | -7.33% | -93.3% |
| Normale volatiliteit | 3,030 | 73.1% | +1.84% | -7.12% | -4.05% | -64.7% |
| Lage volatiliteit | 524 | 71.6% | +0.55% | -6.62% | -2.60% | -50.1% |
Let op: historische steekproef (N=1,764, N=3,030, N=524); geen indicatie voor toekomstige resultaten.
Kijken we bij variant A naar de volatiliteit, dan lag het gemiddelde resultaat het hoogst bij hoge volatiliteit, gevolgd door normale en daarna lage volatiliteit; hoge volatiliteit liet het grootste gemiddelde resultaat zien. Het aandeel trades gesloten met winst volgde daarentegen de volgorde normale volatiliteit > lage volatiliteit > hoge volatiliteit, waarmee hoge volatiliteit de categorie met het laagste aandeel was.
Aan de verlieskant waren het gemiddelde verlies, het grootste verlies en de mediaan van de MAE alle drie het meest negatief bij hoge volatiliteit, gevolgd door normale en daarna lage volatiliteit. Bij hoge volatiliteit worden posities zonder stop-loss aangehouden tot de RSI terugkeert naar 50. Ze blijven dus ook openstaan tijdens ongunstige koersbewegingen na de instap, en trades waarbij het verlies sterk opliep, drukken het gemiddelde verlies omlaag (negatiever). Bij lage volatiliteit lag de mediaan van de MAE het dichtst bij nul, maar de profitfactor was het hoogst bij normale volatiliteit en het laagst bij lage volatiliteit.
Variant B (10 handelsdagen, geen stop-loss)
| Categorie | N | Aandeel trades gesloten met winst | Gemiddeld resultaat | Gemiddeld verlies | Mediaan MAE | Grootste verlies |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hoge volatiliteit | 2,541 | 57.4% | +1.91% | -7.68% | -5.63% | -72.5% |
| Normale volatiliteit | 3,828 | 56.9% | +0.86% | -4.62% | -3.13% | -44.3% |
| Lage volatiliteit | 660 | 54.7% | +0.38% | -3.31% | -2.15% | -22.1% |
Let op: historische steekproef (N=2,541, N=3,828, N=660); geen indicatie voor toekomstige resultaten.
Bij variant B volgden het aandeel trades gesloten met winst, het gemiddelde resultaat, de profitfactor, het gemiddelde verlies, de mediaan van de MAE en het grootste verlies allemaal de volgorde hoge volatiliteit > normale volatiliteit > lage volatiliteit (bij de verlieskengetallen van meest negatief naar minst negatief). Er is dus een consistente tendens: de spreiding van de resultaten is groter naarmate de volatiliteit hoger is. Omdat de uitstap na een vaste 10 handelsdagen plaatsvindt, werden bij hoge volatiliteit grotere rendementen waargenomen, terwijl ook het gemiddelde verlies groter (negatiever) was.
Variant C (stop-loss 5%, 10 handelsdagen)
| Categorie | N | Aandeel trades gesloten met winst | Gemiddeld resultaat | Gemiddeld verlies | Mediaan MAE | Grootste verlies |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hoge volatiliteit | 3,143 | 37.9% | +0.54% | -4.92% | -5.00% | -37.9% |
| Normale volatiliteit | 4,058 | 50.9% | +0.58% | -4.08% | -3.14% | -17.6% |
| Lage volatiliteit | 664 | 52.7% | +0.31% | -3.18% | -2.16% | -16.4% |
Let op: historische steekproef (N=3,143, N=4,058, N=664); geen indicatie voor toekomstige resultaten.
Wat bij variant C opvalt, is de veranderde volgorde van het aandeel trades gesloten met winst. Bij variant C, die een stop-loss gebruikt, lag het aandeel trades gesloten met winst het hoogst bij lage volatiliteit, gevolgd door normale en daarna hoge volatiliteit, met hoge volatiliteit als laagste categorie. Dat is precies de omgekeerde volgorde van die bij variant B, en ook anders dan de volgorde bij variant A.
Het gemiddelde resultaat volgde daarentegen de volgorde normale volatiliteit > hoge volatiliteit > lage volatiliteit, zodat de volgorde voor het aandeel trades gesloten met winst en die voor het gemiddelde resultaat verschillen. De profitfactor volgde de volgorde normale volatiliteit > lage volatiliteit > hoge volatiliteit, met normale volatiliteit als hoogste categorie. Het gemiddelde verlies, het grootste verlies en de mediaan van de MAE waren het meest negatief bij hoge volatiliteit, gevolgd door normale en daarna lage volatiliteit, een neiging die bij alle 3 de varianten terugkomt.
Stop-lossafstand en volatiliteit samen bekeken
De resultaten per volatiliteit bij variant C (vaste stop-loss van -5%) helpen de relatie tussen de stop-lossafstand en de omvang van de koersbewegingen te illustreren.
Bij lage volatiliteit was de mediaan van de MAE (-2.16%) kleiner dan de stop-lossafstand, en veel trades bereikten de 10e handelsdag zonder dat de stop werd geraakt. Bij hoge volatiliteit lag de mediaan van de MAE (-5.00%) dicht bij de stop-lossafstand, en werd waargenomen dat een relatief groter deel van de trades de stop raakte.
Let op: historische steekproef (N=664, N=3,143); geen indicatie voor toekomstige resultaten.
Deze backtest gebruikt een uniforme, vaste stop-lossafstand van -5%. Als de stop-lossafstand aan de ATR zou worden gekoppeld, kunnen de resultaten anders uitvallen, maar dat valt buiten het bereik van dit artikel. Welke stop-lossafstand bij je eigen aanpak past, kun je het best nagaan door te testen met je eigen aandelen, timeframe en aanhoudperiode.
De 3 varianten naast elkaar (waar elke categorie staat)
Als we de 3 varianten naast elkaar leggen, worden per volatiliteitscategorie de volgende neigingen waargenomen.
Hoge volatiliteit: het gemiddelde resultaat was het hoogst bij variant A, gevolgd door B en daarna C. Tegelijk waren ook het gemiddelde verlies en de mediaan van de MAE bij A het grootst (meest negatief); bij de variant waarin de positie zonder stop-loss wordt aangehouden, waren de verliezen tijdens ongunstige koersbewegingen groter. Het aandeel trades gesloten met winst bij variant C was het laagst van de 3 categorieën, en er werden veel periodes waargenomen waarin de stop-loss van -5% makkelijk werd bereikt.
Normale volatiliteit: bij variant C was de profitfactor het hoogst van de 3 categorieën, en de combinatie van de stop-loss van -5% en de uitstap na 10 handelsdagen liet relatief stabiele resultaten zien.
Lage volatiliteit: het gemiddelde resultaat was bij elke variant het laagst van de 3 categorieën, en ook de mediaan van de MAE lag het dichtst bij nul. Het aandeel trades gesloten met winst bij variant C was het hoogst van de 3 categorieën.
Beperkingen en aandachtspunten
- Deze backtest gebruikt de huidige samenstelling van de S&P 500 en is daardoor onderhevig aan survivorship bias (aandelen die in het verleden van de beurs zijn gehaald of uit de index zijn verwijderd, zijn niet meegenomen)
- De volatiliteitscategorieën zijn gebaseerd op de relatieve positie over de volledige historie van elk aandeel. Hetzelfde aandeel kan op verschillende momenten in verschillende categorieën vallen
- ATR(14)/slotkoers wordt gebruikt als maatstaf voor de volatiliteit, maar andere maatstaven (zoals historische volatiliteit of implied volatility) kunnen tot een andere indeling leiden
- Transactiekosten en slippage zijn niet meegenomen
- Deze backtest omvat alleen Amerikaanse aandelen (forex, grondstoffen en crypto-assets vallen erbuiten)
Samenvatting
Bij het indelen van aankopen bij RSI onder 30 naar volatiliteitscategorie werden de volgende tendensen waargenomen.
- Het gemiddelde verlies, het grootste verlies en de mediaan van de MAE waren bij alle 3 de varianten het meest negatief bij hoge volatiliteit, gevolgd door normale en daarna lage volatiliteit
- Het gemiddelde resultaat was bij varianten A en B het hoogst bij hoge volatiliteit, met een neiging tot een grotere spreiding van de resultaten
- Bij variant C (vaste stop-loss van -5%) volgde het aandeel trades gesloten met winst de volgorde lage volatiliteit > normale volatiliteit > hoge volatiliteit, een andere volgorde dan bij varianten A en B. Dat wijst erop dat de verhouding tussen de vaste stop-lossafstand en de werkelijke volatiliteit de resultaten mogelijk beïnvloedt
Deze waarnemingen bieden een basis om de stop-lossafstand in relatie tot de volatiliteit te onderzoeken. Welke stop-lossafstand passend is, hangt echter af van de testvoorwaarden, de aandelen en het timeframe. Neem de cijfers in dit artikel dus niet zomaar over, maar controleer eerst onder je eigen voorwaarden.
Probeer dezelfde voorwaarden uit op je eigen aandelen en timeframe met Chart Replay van ENTRIQ, en leg je resultaten vast met Strategy Tags om je eigen testdata op te bouwen.
Veelgestelde vragen (FAQ)
V. Moet ik ATR/slotkoers zelf berekenen? A. Met Chart Replay van ENTRIQ kun je de koersbewegingen van elk aandeel bekijken zoals ze zijn verlopen. ATR/slotkoers moet je zelf handmatig berekenen, maar bij het bekijken van de grafiek kun je ook nagaan of het aandeel meer beweegt dan gebruikelijk.
V. Kan ik hoge volatiliteit beter vermijden? A. Deze backtest zet historische waarnemingen op een rij en is geen aanbeveling voor een bepaalde categorie. Bij hoge volatiliteit is het gemiddelde resultaat groter, maar ook de spreiding van de verliezen. Wat je laat voorgaan, hangt af van je eigen regels.
V. Kun je volatiliteitscategorieën combineren met de marktomgeving (trend/range)? A. In een backtest kan dat, maar hoe fijner de indeling, hoe kleiner de steekproef en hoe minder betrouwbaar de resultaten. Als richtlijn hanteert deze backtest een minimale steekproef van 30 trades.
V. Zijn er resultaten voor andere stop-lossafstanden dan -5%? A. Dit artikel toont als variant C alleen de resultaten met een vaste stop-loss van -5%. Resultaten voor andere stop-lossafstanden vallen buiten het bereik van dit artikel. Je kunt overwegen om dit met ENTRIQ onder je eigen voorwaarden te testen.
V. Gelden deze resultaten ook voor Japanse aandelen of forex? A. Deze backtest omvat alleen Amerikaanse aandelen (leden van de S&P 500). Bij Japanse aandelen, forex en andere instrumenten kunnen de resultaten anders uitvallen.
Gerelateerde artikelen
- Complete RSI-gids|lezen, instellingen, instap en testen
- Amerikaanse aandelen, dag-RSI onder 20|3 uitstapvarianten
- Amerikaanse aandelen, dag-RSI 9, 14 en 21|wat er verandert
- Amerikaanse aandelen, dag-RSI per trend|3 marktomgevingen
Disclaimer: Dit artikel dient ter informatie bij het onderzoeken en ordenen van historische data en vormt geen aanbeveling voor specifieke transacties. De getoonde cijfers zijn historische steekproeven en geven geen indicatie voor toekomstige resultaten. Beleggingsbeslissingen neemt u op eigen verantwoordelijkheid.
Herhaal deze analyse zelf
Met de grafiek-replay van ENTRIQ handel je candle voor candle op historische grafieken met dezelfde regels.
Demo proberen zonder accountGeen account of kaart nodig. Werkt direct in je browser. 14 dagen gratis proberen →
Test je methode op historische grafieken
De analyse uit dit artikel kun je herhalen met je eigen methode. Werken de klassiekers echt op historische grafieken?
- ✓ Historische grafieken afspelen
- ✓ AI-feedback op je trades
- ✓ Methodes toetsen met statistiek
Geen account of kaart nodig. Werkt direct in je browser.